2017. április 5., szerda

2016. május - Csallóköz felfedezése (2. rész)

Ahogy korábban már megírtam, nem hagyott nyugodni, hogy nem tudtam a kellő közelségből megörökíteni a csallóközi vízimadarakat, de szerencsére a megoldás nem váratott sokáig magára: 2016. májusában visszatértem a Duna árterébe egy kenuval felvértezve. A terv nem volt túl bonyolult: a kenut vízre engedtem, beszálltam, és abból fotóztam.

Mikor elindultam két dologra lettem figyelmes: az egyik, hogy viszonylag kevesebb madár volt, például a récék teljesen eltűntek. Ezt a fokozott emberi jelenlétnek tudtam be (viszonylag sokan látogatják ezt a területet), ami miatt az érzékenyebb madarak visszahúzódtak a kevésbé zavart területekre – ennek megvolt az az előnye, hogy nem kellett álcáznom magam. Persze azért tartottam a tisztes távolságot. A másik, hogy a jó idő miatt a vízben beindultak a biológiai folyamatok, aminek köszönhetően a víz már nem volt kékes árnyalatú, hanem teljesen zöld színű lett, rengeteg algával. Először sajnáltam ezt, jobban szerettem volna olyan képeket, ahol a madarak a nagy kékségen ringatóznak, de a végeredményt elnézve megtetszett ez a díszlet is, ami hozzátett a képek vadregényes jellegéhez.

Először a múltkor is megfigyelt búbos vöcsök párt vettem célba. Előző alkalommal még csak építették a fészküket (nem sokkal előtte érkezhettek meg a telelésükből), amit ekkor már teljes pompájában megfigyelhettem. Mivel április végén kezdenek költeni, ezért szerencsére ezt is megfigyelhettem, egyik madár mindig a fészekben volt.

Búbos vöcskök

Búbos vöcsök

Búbos vöcsök
Nem akartam visszaélni a vendégszeretetükkel, ezért pár kép elkészítése után odébbálltam. Kicsit beljebb evezve csodás látvány fogadott: hatalmas, indákkal benőtt fák álltak a vízparton, nádas mindenfelé. Egyszerűen öröm volt szelni a vizet, és felfedezni minden egyes szegletét a vidéknek. Közben folyamatosan szürke gémek húztak át a fejem felett robosztus röptükkel, amit megpróbáltam több-kevesebb sikerrel megörökíteni.

Szürke gém

Szürke gém

Szürke gém
Szerencsére nem csak eltűntek, hanem jöttek is madarak: az áprilisban hazaköltözött küszvágó csér is képviseltette magát pár egyeddel. Akrobatikus röptükben pásztázták a vizet, halakra vadászva, azonban néha megpihenve a zátonyon lehetőségem nyílt lefotózni őket is.
Küszvágó csér

Küszvágó csér
A túra végén visszalátogattam a búbos vöcskökhöz, akik elhagyták fészküket, így tudtam róluk olyan képeket is csinálni, melyeken közösen úsznak.

Búbos vöcskök

Búbos vöcskök

Búbos vöcsök
Mondanom sem kell, hogy nagyon a szívembe zártam ezt a napot. Egyrészt, mert végre olyan képeket készíthettem, amin a madarak nem csak apró foltok, másrészt, mert már nem csak a szemlélője voltam ennek a páratlan vidéknek, hanem a vízre szállva részese is lehettem.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése