2018. március 14., szerda

2018. február-március - D7100 és rétisasok


Ahogy egyre többet fotóztam, egyre inkább elkerülhetetlennek éreztem egy újabb típusváltást. Ez amiatt volt, mivel leginkább madarak a fotóim alanyai, ők pedig viszonylag ritkán teszik meg azt a szívességet, hogy közel jöjjenek, ezért kénytelen vagyok belenagyítani a képeimbe, és drasztikusan megvágni azokat. Azonban a végtelenségig nem lehet nagyítani és vágni a képeket, ugyanis egy bizonyos pont után már észrevehető a képek „pixelesedése”, részletszegénysége. Az, hogy mikor van ez a pont, leginkább a fényképezőgép szenzormérete határozza meg. Mivel a D90-esem szenzora csupán 12,9 megapixeles (manapság egy középkategóriás telefonnak is van ekkora szenzora), eléggé hamar elérem ezt a pontot. Ezért mindenképp egy olyan gépet szerettem volna, amelynek lehetőleg kétszer ekkora a szenzora, ugyanakkor tudásban sem marad el a D90-től. Így a választásom a Nikon D7100-re esett, mely tudásban rá is ver a D90-re, szenzora pedig 24,1 megapixeles. Mihelyt találtam egy kedvező hirdetést, egyből le is csaptam rá, és természetesen a tesztelésével sem akartam sokat várni.

Tesztelni a Kis-Balatonhoz mentem abban a reményben, hogy rétisasokon tudom kipróbálni. A szerencse ismét mellém állt, több napot is ott töltöttem, és mindig találkoztam rétisasokkal. Az első nap kicsit borús idő volt, az elmúlt napok havazásai miatt fehér volt a táj, és csontig hatoló a hideg, amit a szél csak felerősített. Egy fiatal rétisast viszonylag közelről sikerült meglepni, a földön ücsörgött, és amint meglátott, azonnal felszállt, de még röptében sikerült pár közeli képet készítenem.

Szemtől szemben (fiatal rétisas)

Fiatal rétisas

Fiatal rétisas

Fiatal rétisas

Fiatal rétisas

A második nap már tiszta idő volt és ragyogó napsütés, ami  páratlan hangulatot kölcsönzött az amúgy is gyönyörű tájnak. Aznap jóval több rétisassal sikerült találkoznom, ráadásul a fiatalokon kívül egy majdnem teljesen öregkori tollazatú példányt is sikerült megörökíteni.

Fiatal rétisas

Fiatal rétisas

Fiatal rétisas

Fiatal rétisas

Fiatal rétisas
Jól megfigyelhetőek a fiatalokra jellemző bélyegek; a "kopott" tollazat, a sötét csőr, és a sötétebb farktollak

Fiatal rétisas

Idősebb rétisas
Megfigyelhetőek az öregkori bélyegek (egyöntetű barna szín, világosabb fej és nyak, fehér farok, sárga csőr), azonban még néhány fiatalkori bélyeget is magán visel (itt-ott fehér tollak, a farktollak még nem fehéredtek ki teljesen)

Érdeklődve figyelés
idősebb rétisas

Idősebb rétisas

Idősebb rétisas
Ezen a képen látszik, hogy a madár meg van gyűrűzve

Idősebb rétisas
Itt már a gyűrű száma is látszik, amiből kiderült, hogy a sas 5 éves (még egyszer köszönöm Julcsi az infókat)

Azóta egyszer tudtam visszamenni, sajnos ekkor nem volt túl nagy mozgás, de egy rétisast még így is sikerült lefényképeznem.

Fiatal rétisas

Fiatal rétisas
A képek magukért beszélnek, sokkal részletesebbek, mint a korábbiak, örülök, hogy rászántam magam a típusváltásra, és remélem még sok hasonlóan nagyszerű pillanatot sikerül vele megörökítenem.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése