2018. január 30., kedd

2017. november - 2018. január - Téli vendégek (2. rész)

Ígéretemhez híven folytatom a téli vendégek bemutatását, méghozzá a ragadozó madarakkal.

A gatyás ölyv egyáltalán nem fészkel nálunk, de a telet nálunk tölti, szeptembertől áprilisig megfigyelhető. Első ránézésre könnyen összetéveszthető az egerészölyvvel, azonban pár jellegzetes bélyeg alapján könnyen azonosítható. Ilyen bélyeg például az alulról és felülről is látható fehér faroktő, a széles, sötét farokvég szalag, valamint ami miatt a nevét is kapta, hogy a csüdje az ujjakig tollas, „gatyát” hord.

A gatyás ölyv gyakran szitál a levegőben
A képen jól megfigyelhető a fehér faroktő és a széles, sötét farokvég szalag

Gatyás ölyv

Gatyás ölyv
A képen jól látható, hogy a csüdje az ujjakig tollas

A fekete sas csak átvonul hazánkon, azonban a fajnak nálunk is kialakult egy-két telelőterülete, ahol minden évben áttelel néhány egyed. Mivel az egyik telelőterülete a Kis-Balatonnál van, pár alkalommal megpróbáltam őt is lencsevégre kapni. Egyszer, több óra várakozás után sikerült megpillantanom ezt a gyönyörű madarat. Sajnos a borús idő és a távolság meglátszik a képek minőségén, de az a perc, amíg átrepült a tájon, felejthetetlen számomra. Az élményt tovább színesíti az a momentum, amikor egy barna rétihéja megpróbálta elkergetni hívatlan vendégét.

A barna rétihéja megpróbálja elkergetni a fekete sast

Fekete sas és barna rétihéja

Fekete sas

Szemtől szemben (fekete sas)

Szép számban jelentek meg idén a kékes rétihéják, melyek szintén csak télen figyelhetők meg hazánkban. Gyönyörű látvány, ahogy ez a különleges megjelenésű és színezetű madár lassan átsiklik a mező felett. Nem mindenki szimpatizál velük annyira, mint én, pár vetési varjú biztosan nem, akik üldözőbe vették az idegen betolakodót, sikerült erről a jelenetről is készítenem néhány képet.

Fogócska 1 (hím kékes rétihéja és vetési varjak)

Fogócska 2 (hím kékes rétihéja és vetési varjak)

Hím kékes rétihéja

Pár méterrel a föld felett pásztázó kékes rétihéják a zsákmány megpillantásakor hirtelen lefékeznek, éa ráfordulnak az áldozatukra 

Hím kékes rétihéja


Ezeket a téli vendégeket sikerült eddig megörökítenem. A lista korántsem teljes, remélem néhány madarat még el tudok ebben a szezonban csípni, de ha nem, legalább lesz cél a következő szezonban is.

2018. január 16., kedd

2017. november - 2018. január - Téli vendégek (1. rész)

Az ősz végére lezajlottak a madárvonulások, azonban a táj nem csendesedett, számos itt telelő madár maradt, illetve megjelentek a téli vendégek is. Ezekről a madarakról már írtam korábban, néhány itt telelő madárfajhoz csatlakoznak északi társaik, azonban ami még ennél is izgalmasabb, megjelennek olyan fajok is, melyek nem fészkelnek nálunk. Ebben az időszakban ezekből a madarakból szerettem volna minél többet megörökíteni, a következőkben az eddigi sikeres fotózásokról lesz szó.

Az egyik gyakori téli vendég a süvöltő. Kis számban fészkel ugyan nálunk, de az érkező telelő egyedek miatt télen nagyobb valószínűséggel lehet látni, mint nyáron. Ennek a pintyfélének főleg a hím egyedei feltűnőek, köszönhetően a gyönyörű, élénkpiros színüknek. Nekem is egy hímről sikerült pár közeli képet készítenem, mielőtt még továbbrepült volna.

Hím süvöltő

Hím süvöltő

Hím süvöltő

A kontyos récékre ugyanaz igaz, mint a süvöltőkre, kisszámú fészkelő, télen gyakori vendég, így ezekről a nem túl színpompás, ám annál gyönyörűbb récékről is tudtam néhány képet készíteni.

Kontyos récék

Kontyos récék

Kontyos récék

Kis számban már a nagy őrgébics is fészkel hazánkban, de csak az ország keleti részén, télen viszont országszerte gyakori. A másik két gébicsfajunk, a tövisszúró gébics és a kis őrgébics vonuló madár, csak a nyarat töltik nálunk, így ha télen gébicset lát az ember, az nagy valószínűséggel nagy őrgébics. Eddig csak borús időben sikerült találkoznom vele, azonban különleges kinézete ellensúlyozza a színek egyhangúságát.

Nagy őrgébics

Nagy őrgébics

Nagy őrgébics

Nagy őrgébics


Igaz, én már ennyi telelő madárral is beértem volna, de szerencsére találkoztam még néhány társukkal, azokat majd a következő bejegyzésemben mutatom be.

2018. január 9., kedd

2017. november - Szegedi darvadozás

Korábban már írtam az őszi és tavaszi madárvonulásokról, melyek alkalmával nem csak tőlünk vándorolnak el a madarak délre, hanem északabbra élő társaik is, melyek útvonala hazánkon át vezet, és sokszor nem csak átutaznak felettünk, hanem hosszabb-rövidebb időt el is töltenek itt. Egyik ilyen jellegzetes vonuló madár a daru, mely ősszel hatalmas csapatokban érkezik meg Magyarországra. 2016-ban sajnos nem volt lehetőségem fényképezni őket, ezért ebben a szezonban nem szerettem volna kihagyni. Mivel a környéken ritkán jelennek meg a darvak, ezért biztosra akartam menni, és leutaztam november közepén Szegedre, ahol a Kiskunsági Nemzeti Park 2017-ben már hatodik alkalommal rendezte meg a Fehértavi Darvadozást.

Reggeli szárnyakon

Darvak a vörös ég alatt

Keresztutak

Napkelte

Sziluettek

Reggeli fények

A rendezvény apropója, hogy a kelet-európai daruállomány egyik kiemelt gyülekezési helye a szegedi Fehér-tó és környéke. Az itt megpihenő darvak több hetet is eltölthetnek, mire továbbvonulnak. A környező mezőgazdasági területeken, réteken megfelelő táplálkozó helyeket találnak, éjszakára pedig visszatérnek a lecsapolt halastavakhoz. Legjobban ekkor, induláskor és érkezéskor lehet megfigyelni őket, mivel nem érik el az utazási magasságukat, viszonylag alacsonyan repülnek. A Nemzeti Park is erre a két alkalomra időzítette a madármegfigyelő túráját, és én mind a kettőn részt vettem, hogy minél több képet készíthessek ezekről a fenséges madarakról.

Páros gyakorlat

Sorozatgyártás

Kinyilatkoztatás

Ismétlődés

Felszállás

Ranglétra

A darvakon kívül számos egyéb madár is színesítette a környéket, akiket szintén sikerült lencsevégre kapni.

Nagy kócsag a reggeli fényeknél

Nagy kócsag

Nagy kócsag

Kis kárókatona

Kék cinege

Kanalas réce

Kanalas réce

Kanalas réce

Bölömbika

Bölömbika


"I'm a woodpecker except with dirt" by Ed
https://www.youtube.com/watch?v=W6YLmzrNVw0
Zöld küllő

Zöld küllő


Külön ki kell emeljem a színvonalas szervezést, ami miatt a Nemzeti Park munkatársai dicséretet érdemelnek, nagyon örülök, hogy részt tudtam venni ezen a nem mindennapi eseményen, melyről több képet készítettem, mint eddig bármiről, ami jól jelzi, hogy mennyi felejthetetlen pillanatot tartogatott.

2018. január 3., szerda

2017. szeptember - Európai Madármegfigyelő Napok a Hanság-főcsatornánál

Minden év első októberi hétvégéjén rendezik meg az Európai Madármegfigyelő Napokat, amely alkalmával a különböző nemzeti parkok és természetvédelmi szervezetek madármegfigyelő programokat szerveznek. Pár kép készítésének a reményében idén én is részt vettem az egyik ilyen rendezvényen. Mivel rég voltam a Hanságban, úgy döntöttem, hogy a Hansági-főcsatornához szervezett rendezvényre fogok elmenni.

Már az első percben rájöttem, hogy helyesen döntöttem, a vízre pillantva impozáns látvány fogadott: rengeteg madár, többek közt egy csapat kanalas gém, és gulipán színesítette a tájat. Kissé messze voltak, de így is élmény volt látni őket, és néhány képet is tudtam róluk készíteni. Rajtuk kívül számos egyéb vízimadár is volt a helyszínen, a gyakori fajokon kívül olyan különlegesebb madarakat is meg lehetett figyelni, mint a nagy póling, vagy a bütykös ásólúd.
Kanalas gémek, gulipánok, a jobb alsó sarokban bütykös ásólúd

Madárcsapdák, mögöttük nagy pólingok

A vízimadarakon kívül természetesen felbukkantak a ragadozók is, a mindenhol gyakori egerészölyvön kívül egy barna rétihéja, és egy karvaly is.

Barna rétihéja

Barna rétihéja
Barna rétihéja

Karvaly
Karvaly

Karvaly


Dél környékére a madarak többsége már odébbállt, így jobbnak láttam én is így tenni, szerencsémre nem kellett ezt üres kézzel, azaz memóriakártyával tennem.