2019. március 19., kedd

2018. december - Egy ritka vendég Magyarországon


Általában, ha egy ritka madárkülönlegesség felbukkan Magyarországon, vagy későn értesülök róla, vagy több száz kilométerre tőlem tűnik fel. Amikor 2018 december elején olvastam a hírt, hogy hazánkban kuhit észleltek, azzal a lendülettel le is mondtam róla, hisz a hír már nem volt friss, ráadásul elég messze a tartózkodási helyemtől bukkant fel. Miután napokkal később is jöttek a hírek, hogy a kuhi még mindig az országban tartózkodik, ráadásul ugyanazon a jól beazonosítható területen, elkezdtem abban reménykedni, hogy még a következő hétvégét is itt tölti. Mivel még pénteken is érkeztek pozitív hírek, így elhatároztam, hogy szombaton felkeresem a madár tartózkodási helyét, hátha szerencsém lesz.

Az, hogy ennyire bezsongtam a hír hallatán, annak köszönhető, hogy egy ilyen madár felbukkanása eseményszámba megy. A kuhi alapvetően egy afrikai faj, ami a 70-es évektől már Spanyolországban és Portugáliában is rendszeresen költ, de nálunk csak alkalmi kóborló. Olyan szinten ritka, hogy eddig csak egy regisztrált felbukkanása volt, 2012-ben. Ezzel a mostani megkerülésével már kettőre növekedett az itthon megfigyelt kuhik száma.

A második regisztrált magyarországi kuhi

A leírásoknak hála egészen könnyen meg lehetett találni azt a magasfeszültségű vezetéket, melyen a kuhi tanyát ütött. Amikor megérkeztem, épp nem volt ott, így várakozó pozíciót vettem fel, és addig megpróbáltam a közelben vadászó kékes rétihéjákat fotózni. 

Kékes rétihéja tojó

Kékes rétihéja tojó

Nem telt el sok idő, és felbukkant egy ragadozó, mely egyik hazai fajra sem hasonlított – megérkezett a kuhi. Nem akartam nagyon zavarni, így néhány kép elkészítése után inkább odébb is álltam.

Kuhi

Kuhi

Kuhi

Búcsú - kuhi

Egyedül azt sajnálom, hogy aznap borús idő volt, így csak szürke hátterű képeket tudtam készíteni, de egy ilyen apróság eltörpül amellett, hogy sikerült egy ennyire ritka fajjal találkoznom. Ez olyan emlékezetes pillanat, amit soha nem fogok elfelejteni.