2017. december 13., szerda

2017. szeptember-november - Ősszel a Kis-Balatonon

2017. őszén támadt egy gondolatom, amit nem is értettem, hogy miért csak most jutott eszembe: el kéne menni a Kis-Balatonhoz fotózni.

Tényleg nem értem miért csak ekkor jutott ez eszembe, hisz annyira adja magát a helyszín: közel van, nagyon szép a vidék, rengeteg fajnak, főleg madárnak ad otthont. Mégse rágódtam ezen sokat, inkább arra koncentráltam, hogy pótoljam ezt a hiányosságot.

Első alkalommal, amikor kimentem, gyönyörű napos idő volt. Mivel már a ludak is útra keltek, így jó párat sikerült megörökíteni, és még egy rétisas is tiszteletét tette.

Távozó ludak

Ludak

Ludak
Szürke gém

Kis kócos nagy fakopáncs

Rétisas

Rétisas

Egy másik alkalommal köd szállt a környékre, aminek köszönhetően nagyon lecsökkent a látótávolság, cserébe nagyon hangulatos képeket lehetett készíteni.

Szürke gém a szürkeségben

Sejtelmes ludak

Szellem a ködben (kis kócsag)

Bionikus szigony (kis kócsag)1

Bionikus szigony (kis kócsag)2

Bionikus szigony (kis kócsag)3

Búbos vöcsök

Kis kócsag 
Kis kócsag




Utolsó őszi látogatásom alkalmával megint jó időt fogtam ki, ráadásul több ragadozót is sikerült megörökítenem: barna rétihéják, illetve egy újabb rétisas képeivel lettem gazdagabb.

Barna rétihéja

Barna rétihéja

Barna rétihéja 
Barna rétihéja



Barna rétihéja

Rétisas

Rétisas

Rétisas

Rétisas

Rétisas


Ahogy a képek is tanúsítják, tényleg mindig lehet valami érdekeset, megörökítésre méltót találni a Kis-Balatonnál, legyen bármilyen idő. Emiatt biztos, hogy többször fogok még a környéken szerencsét próbálni.

2017. december 6., szerda

2017. augusztus - Viperák földjén

Igaz, hogy mindegyik hüllőt kedvelem és szívesen fotózom, azonban idén a fali- és zöld gyíkokon kívül más hidegvérűt is meg szerettem volna örökíteni. Sajnos egészen augusztusig nem jártam sikerrel, ezért mindent egy lapra feltéve leutaztam a Kiskunságba, a rákosi viperák védelmének központjába.

Rákosi vipera

Magyarországon az elmúlt évtizedekben elképesztő sikereket ért el a természetvédelem, elég csak a rétisasok, a parlagi sasok vagy kerecsen sólymok védelmére és állománygyarapodására gondolni. Ebbe a sorba illeszkedik a rákosi vipera védelme is, ami egy maroknyi elszánt szakértőnek köszönhetően jött létre, ért el elképesztő, nemzetközi szinten is elismert sikereket, és tart mind a mai napig. Munkájuk már az egyetemen felkeltette az érdeklődésem, azóta tartom velük a kapcsolatot, és ha lehetőségem van rá, leutazom pár napra önkénteskedni, és gyönyörködni az ottani élővilágban. Idén azonban – ahogy a bevezetőben is írtam – fényképezni is szerettem volna, elsősorban rákosi viperákat, de homoki gyíkot is (amely elterjedési területe nálunk, Magyarországon éri el északi határát, és itt is csak foltszerű az előfordulása), illetve szalakótát (amely közeli rokona a gyurgyalagnak, azonban annál ritkább).

Rákosi viperával a természetben szinte lehetetlenség találkozni, nagyon félénk egy állat, veszély közeledtére azonnal fedezékbe húzódik, a tökéletes rejtő színe miatt pedig teljesen képes beleolvadni a környezetébe. Szerencsére a központ környékén viszonylag egyszerűbb dolga van a fotósnak, viszont a bujkálás miatt így sem könnyű jó képet készíteni róluk, de szerencsére volt köztük fotogén alkat is.

Rákosi vipera

A másik két fajjal sajnos nem volt szerencsém, de sok mással igen. Például a közeli mesterséges tónál sikerült mocsári teknősöket, és különböző harkályokat fotóznom.

Mocsári teknős

Mocsári teknősök

Zöld küllő

Nagy fakopáncs

A kiskunsági pusztában pedig további fotókkal lettem gazdagabb.

Tövisszúró gébics a kiskunsági tájban

Naplemente őzzel

Búbos banka nyílvessző

Tövisszúró gébics

Hamvas rétihéja

A zöld gyíkok innen sem hiányozhatnak

Nomen est omen - tövisszúró gébics

Gyurgyalag fa

Búbos banka

Egerészölyv

A legérdekesebb és leglátványosabb jelenet az volt, amikor egy kis őrgébics megtámadott egy nálánál jóval nagyobb egerészölyvet. Nem mindennapi látvány volt, pár képpel meg is örökítettem. 

Kis őrgébics támadás előtt

Dávid és Góliát (Kis őrgébics kontra egerészölyv) 1

Dávid és Góliát (Kis őrgébics kontra egerészölyv) 2


Örültem, hogy idén kijutottam a Rákosivipera-védelmi Központba, és nem csak a képek miatt, hanem jó látni, hogy ennek az unikális, csak a Kárpát-medencében élő kígyónak a védelme továbbra is sikeres, amelyhez én is hozzájárulhatok valamilyen szinten. Akit a téma bővebben érdekel, ezen a linken tud tájékozódni a rákosi viperáról, és a Központról is: http://www.rakosivipera.hu/hu/rakosi-vipera-vedelmi-kozpont/